Oszczędność bierze się z… wiedzy

Słowo ekologia od kilku lat jest odmieniane przez wszystkie przypadki i chyba zgodzimy się, że nie bez przyczyny, bo powinna stanowić bardzo ważny punkt rozwoju naszego społeczeństwa. Tak samo jest z przedsiębiorstwami. Dlaczego firmy powinny inwestować w bardziej zrównoważoną politykę energetyczną? Bo to się zwyczajnie… opłaca.

Energia jest w życiu kluczowym elementem. Bez niej nie mielibyśmy motywacji do działania, zapału do nauki, chęci niesienia pomocy, nie rozwijalibyśmy też technologii i medycyny. Czasem zdarza się jednak, że sporo tej energii po prostu marnujemy, np. przez nieudane projekty, problemy, błędy lub brak wiedzy. I nie zawsze możemy temu zapobiec.

W przypadku energii elektrycznej jest jednak nieco inaczej…

Z pomiarów, które wykonaliśmy, wynika, że w firmach marnuje się nawet 20 proc. energii. Nasze rozwiązanie eliminuje 100 proc. tego niepotrzebnego zużycia. A to oszczędność rzędu kilku tys. zł miesięcznie i realny wpływ na ochronę środowiska. Możemy to razem osiągnąć!

Dlaczego to takie ważne?

Rosnące ceny prądu to problem nie tylko dla wielu gospodarstw domowych, ale i tysięcy polskich firm. Każdy przedsiębiorca wie, jak duży wydatek stanowi energia w miesięcznym budżecie. I nie oszukujmy się. Ceny energii na razie będą tylko rosły. Jak więc zmniejszyć ten wydatek? Najprostsza odpowiedź to ograniczenie zużycia. Tylko jak to zrobić, skoro codziennie trzeba coś wydrukować, zeskanować, przesłać, zaprojektować?

lightbulb with tree and coins on soil sunshine background concept saving energy and finance

W Sensat — inteligentnym systemie zarządzania energią — nie ma żadnej magii, bo nie zmieniamy sposobu pozyskiwania energii, z której korzystacie w waszych firmach. Nasze rozwiązanie realnie zmniejsza jej zużycie i w ten sposób dokładamy swoją cegiełkę do odpowiedzialności za środowisko. Gdyby wszystkie firmy wyposażyły się w nasze rozwiązanie, to powszechne zużycie energii w przedsiębiorstwach znacznie by spadło.

Jak to możliwe?

Warto sobie uzmysłowić, że choć przedsiębiorstwa zwykle pracują po 8 lub 12 godzin dziennie, to duża część urządzeń elektrycznych jest po tym czasie dalej włączona. A to wcale nie taki mały pobór prądu. W tym przypadku Sensat wcieli się w prawdziwego dozorcę — wyłączy za Was światło, gdy o tym zapomnicie.

Jak to działa?

Na początku zakładamy urządzenia monitorujące zużycie energii. Minimalny okres monitoringu (potrzebny do wyciągnięcia pierwszych wniosków) trwa około dwa tygodnie. Wówczas przychodzi czas na audyt, podczas którego podejmujemy decyzję, co można w instalacji wyłączyć, a w następstwie audytu instalujemy urządzenia pomiarowe ze zdalną funkcją włącz/wyłącz i podłączamy je do inteligentnego systemu Sensat.

Od tego momentu nasz system, na podstawie prowadzonych pomiarów, sam będzie decydować, jak zarządzać energią w przedsiębiorstwie — czy utrzymywać dane parametry w granicach pożądanych wartości (temperatura, wilgotność, stężenie CO2), a Ciebie powiadomi o wszelkich napotkanych po drodze nieprawidłowościach.Każdego miesiąca otrzymasz też swój raport energetyczny, w którym nasi konsultanci podsumują pracę systemu i przedstawią kolejne rekomendacje. Będziesz mieć również stały dostęp do bieżących danych pomiarowych — zarówno z poziomu komputera osobistego, jak i smartfona.

Widzisz już korzyści z monitorowania energii w Twojej firmie? To realna szansa nie tylko na poprawę sytuacji finansowej w firmie, ale też Twoja cegiełka w kierunku lepszej przyszłości naszej planety. Może się to wydawać górnolotnym stwierdzeniem, ale nawet małe działania każdego z nas oznaczają globalny wzrost świadomości problemów klimatycznych i poprawę naszej sytuacji.

Najnowsze wpisy