Jak oszczędzieliśmy firmie DBK 80 tysięcy rocznie?

Po co i w jaki spsób rozpoczęliśmy współpracę z DBK?

Zgłosiliśmy się do Grupy DBK, największego w Polsce dostawcę produktów i usług dla branży TSL, wiedząc, że to firma profesjonalnie zorganizowana i szukająca dalszych sposobów na optymalizację procesów. Zaproponowaliśmy im w tym celu monitoring zużycia energii, który miał przede wszystkim pomóc uporządkować procesy związane z jej zarządzaniem, i na tej podstawie wygenerować dla DBK oszczędności. Nikt, łącznie z nami, nie spodziewał się jednak, że Sensat okaże się tak uniwersalnym narzędziem, który rozwiążę więcej niż tylko jeden problem w zakresie optymalizacji procesów energetycznych w firmie.




Co zrobiliśmy?


W uzgodnionym terminie pojawiliśmy się w obiekcie DBK i w ciągu godziny, nie przerywając przy tym pracy przedsiębiorstwa, zamontowaliśmy nasze urządzenia pomiarowe.

Kilkanaście dni monitoringu urządzeń wykazały przede wszystkim, że przedsiębiorstwo zużywa bardzo dużo energii poza swoimi faktycznymi godzinami pracy.

Pod względem energetycznym, każda godzina kosztowała DBK wówczas ponad 20 złotych, co przy efekcie skali dni i godzin niepracujących w roku (ok. 60-70% wszystkich godzin) stanowiło bardzo istotny wydatek.

Nasze badania audytowe dowiodły, że jesteśmy w stanie zredukować zużycie energii poza godzinami pracy przedsiębiorstwa o przynajmniej 50%. Swoje wynagrodzenie w tym wypadku uzyskaliśmy wyłącznie o procent z wartości wygenerowanych oszczędności. Podczas naszej drugiej wizyty, już poza godzinami pracy przedsiębiorstwa, poprosiliśmy o wyłączenie wszystkich urządzeń. Dzięki temu byliśmy w stanie wykonać przegląd techniczny przy udziale wydedykowanego do tego zadania pracownika DBK i policzyć energochłonność każdego urządzenia. Badanie wykazało także przy okazji, że część instalacji elektrycznej nie funkcjonuje prawidłowo, a zatem zużywa więcej energii niż powinna. 

W rezultacie tego audytu, na prośbę firmy, przeszkoliliśmy pracownika firmy w zakresie efektywnego zarządzania energią, a w naszym systemie monitoringu ustawiliśmy alerty, generujące powiadomienia, kiedy zużycie energii drastycznie wzrasta ponad ustaloną normę. Audyt techniczny i przeszkolenie pracownika spowodowało raptowny spadek zużycia energii w przedsiębiorstwie. Okazało się jednak, że efekt przeszkolenia był tylko tymczasowy – pracownicy byli skoncentrowani na swoich podstawowych obowiązkach, w związku z czym brakowało im czasu na zarządzanie zużyciem energii.

W odpowiedzi na ten problem, to my postanowiliśmy być “nadzorcą, który wyłącza światło”. Zainstalowaliśmy w firmie inteligentne moduły sterowania Sensat, zezwalające na automatyczne włączanie i wyłączanie urządzeń w oparciu o dany warunek, taki jak np. czas, czy poziom zużycia energii. W ten sposób firma faktycznie zyskała w nas dodatkowego pracownika, który włącza i wyłącza chiller chłodniczy, zawór od sprężarki czy część oświetlenia zewnętrznego o odpowiednich godzinach.


Jakie były rezultaty?


Nasze działania przy współpracy z DBK wygenerowały dla firmy

około 80 tysięcy złotych oszczędności na energii elektrycznej rocznie.

Dodatkowo, monitoring zużycia energii pomógł nam (i w dalszym ciągu pomaga) zidentyfikować wszystkie usterki techniczne w zakresie instalacji. Poczynione wyliczenia pomogły firmie również w podjęciu decyzji o wymianie oświetlenia na systemy LED-owe. Ta początkowo niewielka współpraca rozrosła się prędko do szerzej zakrojonych działań, skutecznie optymalizujących pracę przedsiębiorstwa DBK.

Najnowsze wpisy